Selimoğlu Hukuk & Danışmanlık

Tapu Sorgulama

Tapu sorgulama tapuya kayıtlı taşınmazın bilgilerini öğrenebilmek için vatandaşlar tarafından başvurulan bir yoldur. Taşınmaz sahipleri veya taşınmazı satın almak isteyen kişiler tarafından tapu ve kadastro müdürlüklerine gidilerek yapılabilir. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne de gitmek istemeyen kişiler ise tapu sorgulama işlerini online olarak internet üzerinden yapabilmektedir.

Tapu Kadastro Sorgula

Tapu kadastro sorgulama yapabilmek için “Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü” nün internet sitesinde sorgulama ekranı bulunmaktadır. Taşınmaz hakkında sorgulama yapabilmek için tıklayınız. İlgili linkten sadece şahsınıza ait olan taşınmazları sorgulayabilirsiniz. Başkasına ait olan taşınmazlar online olarak sorgulanamamaktadır. Bir başkasına ait taşınmazın sorgulanabilmesi için hak sahibi ile birlikte ilgili Tapu Genel Müdürlüğü’ne gidilmelidir.

Tapu Parsel Sorgula

Tapu parsel sorgulama ile taşınmaza ait parsel bilgileri sorgulanabilmektedir. Yine parsel bilgilerini sorgulayabilmek için tapu kadastro genel müdürlüğüne gidilebileceği gibi online olarak da yapılabilmektedir. Tapu parsel sorgulama e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. E- devlet üzerinden parsel sorgulama yapabilmek için tıklayınız. 

E-devlet üzerinden tapu parsel sorgulama yapabilmek için öncelikle e-devlet şifresine sahip olmak gerekmektedir. İlk defa e-devlet şifresi almak isteyen vatandaşlar herhangi bir PTT şubesine başvuru yapmalıdır. PTT şubesinden e-devlet şifresi alabilmek için T.C Kimlik kartı ile başvuru yapmak yeterlidir. Başkaca bir belge veya bilgiye gerek yoktur.

tapu sorgulama

Tapu Harç Sorgula

Tapu harcı taşınmazların alınırken veya satılırken ödenmesi gereken bedeldir. Malın bedelinin yüzde ikisi olan tapu harcı alıcı ve satıcı tarafından ödenir. Alıcı ve satıcının tapu harcından sorumluluğu müşterektir. Sadece alıcı veya satıcıya ait bir yükümlülük değildir. Tapu harcını düşük ödemek amacıyla satış bedelinin düşük gösterilmesi alıcı ve satıcı tarafların uhdesinde cezai sorumluluk doğurabilecektir. Bu sebeple satış bedelinin tapuya doğru bildirilmesi son derece önem arz etmektedir.

Tapu harç sorgulama e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Tapu harcı sorgulamak için tıklayınız.

Tapu Başvuru Sorgula

Tapu başvuru sorgulama Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün sitesinde yapılabilmektedir. Aşağıda belirttiğimiz linke tıklamanız halinde tapu bilgileriniz ekrana gelecektir. Tapu başvuru sorgulama yapmak için tıklayınız.

Yine tapu sorgulaması yapabilmek için ilgili Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne de başvurulabilir.

Sonuç

Tapu sorgulama Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden, e-devlet üzerinden veya Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Online olarak tapu için sorgulama sadece kişinin kendi taşınmazları için yapılabilir. Bir başkası adına tapu sorgulama yapılabilmesi online olarak mümkün değildir. E-devlet üzerinden veya Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden tapu, başvuru sorgulama, parsel ve tapu harç sorgulama yapılabilmektedir.

Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu sorgulama e-devlet üzerinden veya Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesinden online olarak yapılabilmektedir.

Tapu Harç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu harç ve parsel sorgulama ilgili tapu müdürlüklerinden veya online olarak e devlet, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Yorum Bırakın

Bize Ulaşın

Adres: Vatan Cad. No:4 Kat:3 D:10 Avrasya İş Merkezi
Kağıthane / İstanbul.
GSM: 0(533) 417 62 66​ [email protected] Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma 09.00-18.00

İletişim Sayfası                                 

Son Yazılar

isim değiştirme soyisim mahkeme nüfus müdürlüğü
İsim Değiştirme Nasıl Yapılır ? 2024
Mart 12, 2024
kiraya verenin hakları kiracı tahliye
Kiraya Verenin Hakları 2024
Şubat 12, 2024
mobbing psikolojik şiddet baskı zorbalık
Mobbing Nedir ? 2024
Şubat 11, 2024