Selimoğlu Hukuk & Danışmanlık

TCK 100 Çocuk Düşürme

TCK 100 çocuk düşürme suçunu düzenlemiştir. 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 100. maddesi bir fıkradan oluşmakta olup aşağıdaki şekilde hüküm altına alınmıştır:

Gebelik süresi on haftadan fazla olan kadının çocuğunu isteyerek düşürmesi halinde, bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.

TCK 100 Çocuk Düşürme Suçu Hakkında Kısa Bir Yorum

TCK 100 çocuk düşürme suçunu düzenlemiştir. Buna göre on haftadan fazla gebe olan kadının çocuğunu bilerek, isteyerek düşürmesi suçtur. Kanun bu durumda çocuğu korumaktadır. Çocuğunu düşürmeye kasten sebebiyet veren kadın hapis veya adli para cezası ile cezalandırılacaktır. Hapis cezası en fazla bir yıl olabilir. Adli para cezası verilecek ise bu ceza 5 günden az 365 günden fazla olamaz. Ödenmesi gereken günlük meblağ ise en az 20 TL, en fazla ise 100 TL olabilecektir.

tck 100

TCK 100 Yargıtay Kararı

Yargıtay’ın yerleşik içtihatlarında çocuk düşürmenin suç olduğu açıkça belirtilmiş ve birden fazla emsal karar mevcuttur. Emsal Yargıtay kararlarına göre kadın on haftadan uzun süren gebeliğini sonlandırma hakkına sahip değildir. Kasten on haftadan fazla süren gebeliğin anne tarafından sona erdirilmesi halinde kişiye hapis veya adli para cezası verilebilmektedir. Faile kısa süreli hapis cezası verilmesi halinde bu hapis cezası seçenek yaptırımlara çevrilebilecektir. Yine kadın hakkında şartların varlığı halinde HAGB (Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına) kararı verilebilir. Sanık hakkında HAGB kararı verilebilmesi için sanığın bu kararı kabul etmesi gerekmektedir. Sanığın HAGB kararını kabul etmemesi halinde hüküm açıklanmalıdır. Çocuk düşürme suçunda görevli mahkeme ise asliye ceza mahkemeleridir.

Yorum Bırakın

Bize Ulaşın

Adres: Vatan Cad. No:4 Kat:3 D:10 Avrasya İş Merkezi
Kağıthane / İstanbul.
GSM: 0(533) 417 62 66​ [email protected] Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma 09.00-18.00

İletişim Sayfası                                 

Son Yazılar

isim değiştirme soyisim mahkeme nüfus müdürlüğü
İsim Değiştirme Nasıl Yapılır ? 2024
Mart 12, 2024
kiraya verenin hakları kiracı tahliye
Kiraya Verenin Hakları 2024
Şubat 12, 2024
mobbing psikolojik şiddet baskı zorbalık
Mobbing Nedir ? 2024
Şubat 11, 2024